מהם שינויים אוסטאוארטריטים (שינויים ניווניים במפרקים)?

דלקת מפרקים ניוונית אשר קרויה גם אוסטיאוארתרוזיס מהווה את הסוג הכי נפוץ של דלקת מפרקים. המחלה קשורה לכך שהסחוס במפרקים מתפרק והיא יכולה להופיע כמעט בכל אחד מהמפרקים בגוף. ברוב המקרים הדלקת תופיע במפרקים אשר נושאים את משקל הגוף כגון: בברכיים, בעמוד השדרה או באגן הירכיים. הדלקת יכולה לפגוע גם באגודל, באצבעות, בבוהן, בצוואר ובכף הרגל. לרוב המחלה לא תפגע במפרקים אחרים אלא אם כן מעורבת באחד מהם פציעה קודמת או שמופעל עליהם לחץ משמעותי.

איזה שינוים יוצרת הדלקת בסחוס?

הסחוס הוא חומר יציב מאוד וגמיש מאוד. הוא מכסה את הקצוות של העצמות במפרקים. התפקיד העיקרי שלו הוא לשמש כבולם זעזועים ולמנוע חיכוך וזאת בשל העובדה שהוא יכול לשנות צורה כאשר לוחצים עליו. דלקת מפרקים ניוונית גורמת לסחוס שבמפרק אשר בדרך כלל גמיש להיות קשיח ועל כן הוא גם פגיע יותר ולא יכול לשמש כבולם זעזועים. כאשר המצב של הסחוס הולך ומתדרדר, הרצועות וכן הגידים באזור נמתחים ונגרם לאדם כאב רב. במהלך הזמן ללא טיפול כלשהו יכולים להיווצר שינויים אוסטאוארטריטים מה שיכול להחמיר את מצב הסחוס והעצמות עלולות להתחכך אחת בשנייה.

מהם הסימפטומים של דלקת ניווניים במפרקים?

התסמינים של דלקת ניווניים במפרקים מתפתחים בצורה הדרגתית והם כוללים: רגישות במפרקים וכן כאבים בעיקר במהלך תנועה, כאב בשל הפעלת יתר  של המרפק או לאחר פרק זמן ממושך של אי הפעלה של המפרק, גרמים מוגדלים בקצות המפרקים ובאמצע המפרקים שבאמצעות, לעיתים זה ילווה בכאב ולעיתים זה לא ילווה בכאב, הצטברות נוזלים במפרקים ונפיחות.

צילום: freepik
מהם הסיבות להתפתחות הדלקת?

ישנם מספר גורמים אשר יכולים להעלות את הסיכויים שהאדם יסבול מדלקת זאת כגון:

תורשה- לעיתים בשל פגם תורשתי כלשהו באחד מהגנים שאחראים על הייצור של הסחוס, ייווצר סחוס פגום אשר יוביל להתדרדרות מהירה במצב המפרקים. אנשים שנולדו עם ליקויים במפרקים יהיו בעלי נטייה לפתח דלקת מפרקים ניוונית וכן, אנשים שנולדו עם ליקוי בעמוד שדרה נוטים לפתח דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה.

גורם נוסף הוא השמנת יתר אשר מגבירה את הסיכוי לחלות בדלקת פרקים ניוונית באגן הירכיים או בברכיים. שמירה על משקל תקין וכן הורדה של משקל עודף יכולים לסייע במניעה של דלקת זאת.

לעיתים גם פציעות גורמות להתפתחות הדלק. לא מעט ספורטאים אשר יש להם פציעות בברכיים מצויים בסיכון גבוה יותר להתפתחות הדלקת. גם שימוש יתר במפרקים עלול לגרום להיווצרות המחלה.

כיצד מאבחנים את הדלקת?

האבחון יתבצע על ידי תיאור התסמינים על ידי החולה, בדיקת המיקום של הכאב וכן תשאול החולה לגבי דפוס הכאב וכן ממצאים שעולים בבדיקה גופנית. לא פעם הרופא ישתמש בצילום רנטגן בכדי לאשר את האבחנה וזאת בכדי לוודא שהאדם איננו לוקה בדלקת מפרקים מסוג אחר. הבדיקה יכולה להראות באיזו מידה המפרק נפגע ולעיתים יהיה צורך לבצע גם בדיקות דם. אם הרופא יגלה כי יצטברו נוזלים הוא ישאב חלק מהנוזל לצורך בדיקתו לצורך שלילת מחלות אחרות.

כיצד מטפלים?

לרוב מטפלים במצב באמצעות פיזיותרפיה כאשר במהלך הטיפול משתמשים בתרגילים מיוחדים לצורך חיזוק השרירים. במקביל גם מטפלים בתרופות שניתן ליטול דרך הפה ומטרתן היא להקל על הכאבים וכן, באמצעות שימוש בתכשירים שונים למריחה. יומלץ לאדם גם על קומפרסים חמים, על שימוש במכשירים שונים כגון: קביים או מקל הליכה וכמובן, שמירה על משקל גוף תקין או ירידה במשקל במידה והאדם סובל מעודף משקל או השמנת יתר. אם הטיפול המסורתי לא מועיל ניתן

דילוג לתוכן